Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Drevomat Zvolen, s.r.o.

Prečo živý stromček

      Na Slovensku nebolo štatisticky zisťované, koľko domácností používa stromček prírodný a koľko umelý, ale v západoeurópskych krajinách má plastový stromček čoraz menej ľudí. Toto je podľa všetkého dané tradíciami a tiež životnou úrovňou obyvateľstva.

      Počas pestovania stromčekov na plntáži tieto poskytujú úkryt drobnému vtáctvu, hmyzu a iným drobným živočíchom a tiež produkujú životodarný kyslík, ktorý je našou civilizáciou značne spotrebúvaný. Podľa výskumu Viedenskej univerzity bolo zistené, že na výrobu jedného plastového stromčeka sa spotrebuje toľko kyslíku, koľko vyprodukuje niekoľko sto živých stromčekov po celú dobu svojho rastu a preto argument niektorých ľudí, ktorí majú umelý stromček a tým chránia životné prostredie je úplne mylný. O energetickej náročnosti ani netreba hovoriť.

      Stretávame sa s názorom, že živé vianočné stromčeky sú neekologické, lebo sú vyrezané v lese, kde by mohli rásť aj naďalej. To by mohlo platiť leda o stromčekoch ukradnutých z lesných porastov. Inak je tento pohľad laický a veci neznalý. Všetky naše vianočné stromčeky pochádzajú z plantáží založených špeciálne na tento účel.

     Živý vianočný stromček je obnoviteľný prírodný zdroj, čo sa nedá povedať o jeho plastovej atrape.

      Iné, nemenej dôležité aspekty pestovania vianočných stromčekov plantážnym spôsobom:
- produkcia biomasy a s tým spojené viazanie kysličníka uhličitého
- produkcia životne dôležitého kyslíku
- čiastočná kompenzácia a filtrácia skleníkových plynov a tým zbavovanie biosféry škodlivých látok
- viazanie prachových časíc
- zadržiavanie zrážkovej vody v prekorenenom pôdnom profile a zmierňovanie povrchového odtoku, vyparovanie
- zmysluplné využívanie plôch s obmedzeným produkčným potenciálom v podhorských a horských oblastiach

      Vianoce - sviatky pokoja a mieru majú voňať ihličím. Obsah éterických olejov a vonných látok obsiahnutých v ihličnanoch Vám spríjemnia toto obdobie, majú ukľudňujúci a relaxačný účinok.
 


 

webygroup

Naša spoločnosť ponúka kompletný produktový rad drevovláknitých izolácií výrobcov STEICO, resp. Hofatex /dopredaj za zvýhodnených cien/.


466547

Úvodná stránka