Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Drevomat Zvolen, s.r.o.

Niečo z histórie


       Odpoveď na otázku, prečo sa najznámejším symbolom Vianoc stal práve stromček, nie je jednoznačná. Ale podľa niektorých bádateľov treba siahnuť do hlbokej histórie. Teda do čias kresťanstva, keď si hľadalo veriacich medzi pohanmi. Legenda hovorí, že starí keltskí kňazi verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch. Pred jednou slávnosťou vraj pripravili bohom krvavú obetu mladého muža. Na stretnutí sa objavil kresťanský misionár Winfried, ktorý prítomným ľuďom porozprával príbeh o narodení Ježiša Krista a o sile dobra a lásky. Svedectvo presvedčilo kňazov a darovali mladíkovi život. Vyťali strom, v ktorom podľa nich prebývali ich bohovia. Pri tomto strome spoločne večerali a oslávili Boží dar, narodenie Ježiša Krista.


       Prvé ozdobené vianočné stromčeky sa vo svete objavili pred vyše 400 rokmi. Najmä v Nemecku stromček dekorovali jabĺčkami, perníkmi a cukrárskymi výrobkami. Boli ukážkou blahobytu nemeckých mešťanov. Spočiatku sa na tento účel využívali cezmíny, tisy, krušpány a až neskôr ihličnany, ako borovica, smrek a jedľa. Vyrezané stromčeky sa postavili alebo zavesili do interiéru (alebo aj exteriéru) a potom sa zdobili. Lenže takýto stromček (predovšetkým smrek) mal len krátku životnosť - najmä ak sa nachádzal v prekúrenej miestnosti s nižšou vlhkosťou vzduchu. To platí aj v súčasnosti, dvojnásobne pre panelákové byty, v ktorých je nedostatok miesta s vhodnými podmienkami. Preto sa dnes čoraz viac používajú trvácnejšie, kompaktne rastúce ihličnany, vhodné sú borovice, a najmä jedle. Na tento účel nie je vhodný každý druh, preto sa na vianočný trh pestujú špeciálne kultivary. Do Ameriky ho priniesli hessenské oddiely Juraja III. v čase bojov za nezávislosť. Do Veľkej Británie sa dostal až v roku 1829, keď princezná Lievenská usporiadala v Hertfordshire večierok pre deti. Ale skutočne neoddeliteľnou súčasťou sviatočného obdobia sa stal až potom, keď ho v r.1841 vztýčil princ Albert na Windsorskom zámku.
V roku 1815 sa spomína prvý stromček v Gdansku, v roku 1817 vo Viedni, v roku 1819 v Budíne, v roku 1837 v Paríži, v roku 1828 vo Westminsterskom paláci v Londýne a v roku 1833 v Ríme.
/zdroj: internet/
 


 

webygroup

Naša spoločnosť ponúka kompletný produktový rad drevovláknitých izolácií výrobcov STEICO, resp. Hofatex /dopredaj za zvýhodnených cien/.


466545

Úvodná stránka