Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Drevomat Zvolen, s.r.o.

Naša ponuka

 

      Naša spoločnosť sa okrem iného zaoberá aj pestovaním a predajom vianočných stromčekov, ktoré sú pestované plantážnym spôsobom s maximálnym dôrazom na prírode blízke a ekologicky nezávadné obhospodarovanie v prostredí Podpoľania v nadmorskej výške 800 až 850 m.n.m. Pri kúpe stromčeka od nás máte istotu, že tento je vypestovaný na Slovensku a nepochádza z dovozu.

      Stročeky sa pestujú zo semena v lesných škôlkach 2 až 4 roky a následne sa vysádzajú na plantáže, kde sa ďalej pestujú podľa druhu 7 až 14 rokov. V priebehu plantážnej výchovy sa stromčeky formujú strihom a vyväzovaním.

      Zaručujeme Vám čerstvé stromčeky rezané na plantáži najpozdejšie, ako je to možné, resp. budú ťažené v biologicky vhodnej lunárnej fáze.

 

Aktuálne predajné miesta pre rok 2018:

ZVOLEN, Na Rovni 9, /Podborová/, predaj po 13*00 hod alebo po tel. dohovore

BANSKÁ BYSTRICA, Kostiviarska 43, /areál IKM - smer Šachtičky/

Predaj bude zahájený po 6. decembri 2018


Druhy pestovaných stromčekov:


Smrek pichlavý /picea pungens/

Picea Pungens glauca.jpg
/ľudovo: strieborná jedlička/ - pôvodne je rozšírený na severoamerickom kontinente, v Skalnatých horách od Arizony po Montanu. V Európe sa rozšíril ako dekoratívna drevina pre pravidelný habitus a veľmi dekoratívne zelené, modravé, až striebristo belavé, oinovatené sfarbenie. Ihlice sú tuhé, ostro zašpicatené. Ako vianočný stromček vydrží pomerne dlho, ihlice neopadávajú.


Smrek omorikový /picea omorica/

pPicea omorika - smrek omorikový.jpg
Vyznačuje sa úzkou kuželovitou korunou s dlhým vrcholom, má dekoratívny habitus, kontrastné sfarbenie obidvoch strán ihlíc a včasný nástup kvitnutia - rast šišiek. Ihlice sú tupé, alebo kratučko hrotité, vrchná strana je tmavozelená, lesklá, spodná je s dvoma zreteľnými belavými pásikmi prieduchov. Omorika bola v treťohorách rozšírená po celej severnej pologuli, dnes jé pôvodne rozšírená len na Balkánskom poloostrove v povodí rieky Driny.

 

 

Borovica čierna /pinus nigra/

Pinus nigra.jpg
Má tmavozelené, lesklé, na vnútornej strane matné, 8 až 16 cm dlhé ihlice vyrastajúce po 2 z brachyblastov, ktoré vydržia 3 až 5 rokov - z vnútra koruny sa prirodzene vyholuje. Má dekoratívnu, mohutnú korunu. Do výšky 2 m dorastá po cca 7-8 rokoch.

 

 

Jedľa kavkazská /abies nordmanniana/

Abies nordmaniana.jpg
V Európe patrí spolu so smrekom pichľavým k najpredávanejším vianočným stromčekom. Ihlice sú dlhé okolo 3 cm tmavozeleno lesklé, pomerne husté. Táto jedlička má pravidelný rast, príjemnú ovocnú vôňu a ako aj ostatné jedle udrží ihlice pomerne dlho aj v teplejších priestoroch. Doba dorastania do výšky 2+ m je 12 až 14 rokov.

 

 

Jedľa obrovská /abies grandis/

Abies grandis.jpg
V oblasti pôvodného rozšírenia v západnej časti severoamerického kontinentu dorastá do výšky až 100 m a patrí medzi najvyššie ihličnany sveta. Ihlice má dlhšie ako jedľa kavkazská, na vrchole vykrojené, tmavozelené, lesklé, na spodnej strane s belavými pásmi prieduchov, sú usporiadané výrazne hrebeňovito vo dvoch radoch, pričom horný je o niečo kratší, spodný dlhší. V teplejších priestoroch vydrží pomerne dlho, ihlice neopadávajú.

 

 

Jedľa srienistá /abies concolor/

abies concolor.jpg
Areál prirodzeného rozšírenia je je v južnej časti Skalnatých hôr v severnej Amerike. Na trhu vianočných stromčekov si získava veľkú obľubu nielen s ohľadom na príjemne mäkké a voňavé ihličie, ale aj kôli tomu, že ihličie extrémne dlho vydrží. Zákazníci, ktorý si túto jedľu kúpia, sa k nej každoročne vracajú.

 

 

Jedľa kórejská / abies koreana/

abies-coreana.jpg
Prirodzene je rozšírená v horách južnej Kórei. Vytvára širokú, kuželovitú korunu, vo vyššom veku zaoblenú. Ihlice má stredne dlhé, mierne tuhé, sýto zelené, dekoratívne. Jej uplatnenie ako vianočného stromčeka v Európe neustále narastá.

 

 

Jedľa arizónska /abies lasiocarpa arizonica/

abies lasiocarpa arizonica.jpg
Pochádza z hôr na západe USA, dorastá do výšky 20 až 25 m. Ihlice má šikmo hore postavené, sú svetlo - modro - zelenej farmy, veľmy dekoratívne.Je odolná a nenáročná, ihlice neopadávajú v teplejšom prostredí.

 

 

Jedľa vznešená /abies procera, syn. abies nobilis/

abies Nobilis.jpg
Má pomerne malú oblasť prirodzeného rozšírenia v Severnej Amerike v štátoch Oregon a Wahington. Vytvára husto zavetvenú kuželovitú korunu, ktorá sa vo vyššom veku zaobľuje a zvnútra čistí. Ihlice v strednej časti výhonku sú dlhšie ako na konci a ich dĺžka sa pohybuje od 18 do 35 mm. Svojou spodnou časťou sú pritisnuté k vetvičke a potom sa od nej prudko odkláňajú. Horná časť ihlíc je modro-zelená a striebristá s radmi prieduchov a strednou ryhou, naspodu tvoria prieduchy 2 úzke šedobiele prúžky. Z hľadiska okrasného je to jedna z najkraších jedlí.

 


 

webygroup

Naša spoločnosť ponúka kompletný produktový rad drevovláknitých izolácií výrobcov STEICO, resp. Hofatex /dopredaj za zvýhodnených cien/.


466544

Úvodná stránka